3 veckor, 3 städer, 7 matcher, 6 vinster men 7 prestationer…

Under de senaste tre veckorna har Heavy Hands tävlingsteam representerat Heavy Hands Muay Thai Jönköping i tre olika ringar utspridda i södra Sverige.
Först ut att representera klubben på denna “turné” var Oliver, Christian och Jonatan och orten där bataljerna gick av stapeln var Lund. Både Christian och Jonatan gjorde comeback i ringen efter många års frånvaro. Christian gjorde dessutom i och med denna match debut i thaiboxningsringen, och detta efter endast ett par veckors thaiboxningsträning, då han är boxare i grunden. Oliver gjorde även han debut i thaiboxningsringen då han har sina rötter i andra kampsporter. Efter en lång dag i Skåne kunde teamet bege sig hemåt med tre vinster i bagaget.
Nästa destination för teamet var Halmstad, där Andy, Fidde och återigen Oliver fightades för klubbens räkning. Efter tre mycket jämna matcher kunde teamet stoltsera med tre fantastiska prestationer även om vinst bara tilldelades Heavy Hands i två av matcherna.
Sist ut att representera teamet under dessa intensiva veckor var Jonatan som fick möjligheten att delta på galan Westcoast Battle 10 i Varberg. Jonatan följde upp fjolårets knockout på samma gala, då av Heavy Hands Erik Berglund, med ytterligare en knockout i andra ronden.

Klubbens fina framgångar hade aldrig varit möjliga utan det stöd som tävlingsteamet får från våra medlemmar som kommer och stöttar oss vart vi än vänder oss i Sverige. Tack!!!
HH.1 Grupp JK.2 Grupp
Heavy Hands Muay Thai Jönköping